Colnago Cycling Festival. Radostný start do jara na Gardě

3.3. 2023admin

Cvrkot ořechů, klapot řetězů a svist galuskových žiletek rozezvučí cyklistickou symfonii v už (věřme) hřejivých slunečních paprscích. Na jihozápadním břehu Lago di Garda se chystá už patnáctý Colnago Cycling festival. Zvučná akce nejen pro „kolnágisty“.

Nemusíte být přesvědčeným vyznavačem ikonické značky, každopádně k ní, její historii, produkci i otci zakladateli třeba chovat respekt. A pokud vyrazíte na 14.-16. dubna do Desenzano del Garda, nejspíš si ji zamilujete víc, než třeba vaše peněženka unese. Ale tak to bývá, že.

Tak tedy co se letos chystá? Tři dny s koly a na kole. Vrcholem bohatého programu je nedělní závod Granfondo 2.0, často první prověrka sezony, ale ještě častěji spíše trochu ostřejší, ale pořád pohodová vyjížďka. Ta delší a výživnější měří 138 km s převýšením 2010 metrů, kratší Mediofondo 110 km a 1384 metrů. Z pobřeží jezera do kopců nad ním a zase zpátky. To je výzva, což? Startuje se v sedm ráno, času na dojetí máte dost…

„Všechno se směřuje k závodu, ale okolo je pohoda, lidi se potkávají, baví se, užívají,“ usmívá se Petr Benčík, zástupce značky Colnago na českém trhu. A že ta setkání stojí za to, svědčí i letošní nabídka. V sobotu si můžete vyjet s Paolem Savoldellim, vítězem Gira z roku 2002 a 2005. „A starý pán pokaždé přijde mezi lidi, zastaví se a popovídá s nimi. Ale on je pořád každý den ve své fabrice v Cambiagu,“ dodává Benčík s připomínkou legendárního Ernesta Colnaga. Jen pro úplnost, značku založil v roce 1954, sám jezdil na kole, pak dělal mechanika i Merckxovi, jako první začal používat karbon, spolupracoval s Ferrari… Nevadí, že Colnago před třemi lety prodal investičnímu fondu z Emirátů, a letos mu je už jedenadevadesát.

V průběhu festivalu bude k vidění aktuální produkce Colnaga na rok 2023, zajít můžete i do cyklistického muzea na hradě nad městem. Pak si posedět na břehu jezera u presíčka, nebo těstovin a vínečka. Nebo ještě poslat do závodu děti, případně vyrazit na rodinnou vyjížďku. Nebo se vydat na páteční Randonée 144 nebo 205 km okolo celého jezera? A ještě si nakoupit památeční výbavičku (dalšími partnery jsou X-bionic a Ekoï), nebo přispět na charitu. Zájem o tenhle víkend je enormní. Třeba čerstvě přidaný závod na gravelech už je vyprodaný.